Menu

Zamek Krzyżacki

Historia

                       Zapraszamy na stronę   www.zamekrogozno.republika.pl


Historyczne dzieje Rogóźna sięgają nieco ponad siedemset lat. Pierwsza pisana wzmianka o twierdzy ,,castrum Roghuszen'' i o pierwszym rogózieńskim komturze Wiegandzie pochodzi z 1285 roku. Z wielkim nakładem sił i środków krzyżaccy muratorzy wznieśli kompleks zamkowy, który zajmował olbrzymią powierzchnię pięćdziesięciu tysięcy metrów kwadratowych i był prawie dwa razy większy pod względem obszaru niż zamek wielkiego mistrza w Malborku.
 

Obwód murów był wzmocniony przez dwadzieścia dwie baszty i dwa zespoły bramne, a cały system obronny bazował na trzech kolejnych strefach oporu: przedzamczu, zamku średnim i zamku wysokim. Droga do właściwej siedziby konwentu wiodła przez zamek średni i była trudna do sforsowania. Pierwszą przeszkodą był most, przerzucony nad głębokim jarem o ocembrowanych stokach. Część tego mostu była zwodzona, a druga stała, jednak łatwa do rozebrania czy spalenia.
 Wejścia do zamku średniowiecznego broniła potężna baszta ,o wysokości 21 m oraz układ podwójnych murów z kilkoma basztami. Na dziecińcu wewnętrznym zamku średniego wznosiły się tylko lekkie zabudowania pomocnicze, jak stajnie rycerzy, zajazd itp. Dopiero za suchą fosa i obwodem kolejnych murów wznosił się zamek główny w formie czworobocznego dwupiętrowego budynku z centralnym dziedzińcem, otoczony drewnianymi arkadami i studnią pośrodku. W reprezentacyjnym skrzydle południowym usytuowane były kaplice i reflektarz. 

  

Do dziś niewiele jednak pozostało z dzieła Zakonu Krzyżackiego. W 1776 roku w związku z rozpoczęciem twierdzy w Grudziądzu pruskie władze wojskowe nakazały rozbiórkę rogózińskiego zamku. Uzyskaną cegłę przewieziono i użyto do obmurowywania wałów. Dopiero na początku XX wieku zajęto się ruinami zamku, zaczęto je chronić i restaurować.

 

 

 

Aktualności

Kontakt

 • Publiczne Gimnazjum im.Żołnierzy AK w Rogóźnie
  86-318 Rogóźno
  woj.kujawsko-pomorskie
 • e-mail: gprogozno@wp.pl
  gabinet dyrektora/sekretariat: 564688744
  pokój nauczycielski: 564688720
  pedagog: 56 4687011

Galeria zdjęć